Na jakim typie wynajmu można najlepiej zarobić?

Młoda, uśmiechnięta kobieta przekazuje parze klucze do mieszkania

Zarabianie na wynajmie mieszkania przyciąga coraz liczniejszych inwestorów. Często są to osoby bez doświadczenia w temacie. Nie oznacza to, że nie mogą się tym zająć – jest to opcja dostępna dla wszystkich, tym bardziej, jeśli inwestor zdecyduje się skorzystać z pomocy doświadczonego biura nieruchomości. Na początku potrzebne są jednak pewne bazowe ustalenia. Jednym z nich jest określenie, na jaki typ wynajmu się nastawiamy.

Jeżeli nie posiadamy jeszcze mieszkania, ale planujemy je kupić celowo pod wynajem, to decyzję o wyborze typu wynajmu należy podjąć przed nabyciem lokalu. Wynika to z tego, że warto dostosować do tego i lokalizację, i parametry mieszkania (metraż, liczbę pomieszczeń, standard). Jeśli zaś mamy już nieruchomość, to nadal możemy ją dostosować pod określoną grupę klientów i tryb udostępniania.

Zacznijmy od podstawowego podziału, czyli wynajmu krótko- i długoterminowego. Jeszcze dekadę temu ten drugi całkowicie dominował na polskim rynku. To się zmieniło wraz z popularyzację serwisów internetowych pokroju Airbnb czy booking.com. Serwisy te pozwalają nie tylko stworzyć ogłoszenie mieszkania, ale też pośredniczą w kontakcie i rozliczaniu między lokatorem a osobą zarządzającą lokalem. Wszystko odbywa się przez stronę www lub aplikację, szybko i w sposób zautomatyzowany. Dzięki temu wyszukiwania i wymiana lokatorów następują błyskawicznie, co umożliwia skuteczne działanie w modelu wynajmu krótkoterminowego.

Zaletą wynajmu mieszkania na krótki termin jest możliwość pomnożenia zysków. Dochodowość może tu być nawet kilkukrotnie wyższa niż przy wynajmie długoterminowym. Jednak należy pamiętać, że nie każde mieszkanie nadaje się na taki rynek. Popyt na najem krótkoterminowy generują turyści, podróżujący rekreacyjnie, ew. służbowo. Dlatego w tym modelu zarabiać będzie lokal położony w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Nie musi to być typowy kurort, ale też pobliże centrum dużego miasta. W przypadku kurortów należy pamiętać o sezonowości – chociażby nad morzem obłożenie mieszkania będzie duże raczej tylko w ciepłych miesiącach. Wynajem krótkoterminowy ma też oczywiście i wady. Przede wszystkim wymaga dużo większego nakładu pracy – nieustannie trzeba kontaktować się z nowymi lokatorami, dbać o sprzątanie kwatery przed każdą wymianą lokatorów, regularnie sprawdzać stan techniczny. Coraz częściej zdarza się też, że obiekcje zgłaszają mieszkańcy bloku, ponieważ mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy bywa uciążliwością dla sąsiadów – bywa w nim głośno, jest bardzo duża cyrkulacja lokatorów, właściciel nie angażuje się w sprawy wspólnoty. Z tego względu planowane i wdrażane są przepisy ograniczające ten typ działalności landlordów.

Po przeczytaniu powyższego łatwo się domyślić, jaka jest zaleta wynajmu długoterminowego – to stabilność. Jeśli uda ci się wybrać dobrego lokatora, masz szansę na trwały układ nawet na lata. Niestety z tym wiążą się też ryzyka, ponieważ polskie prawo mocno chroni najemców. Nawet w razie niewypłacalności możesz mieć problem z eksmitowaniem osoby zajmującej twój lokal. Sposobem na ochronę przed taką sytuacją jest podpisywanie umowy najmu okazjonalnego, zamiast najmu zwykłego. W przypadku wynajmowania mieszkania na długi termin dochody będą niższe, ale bardziej przewidywalne.

Oprócz wyboru między wynajmem krótko- i długoterminowym musisz zdecydować, na jaką grupę lokatorów się nastawiasz. Czy będą to młodzi pracujący ludzie? Rodzina z dzieckiem? Studenci? Czy może klient biznesowy? Decyzję tę dostosuj do lokalizacji i wielkości mieszkania, a następnie na jej podstawie dokonaj aranżacji lokalu. Liczba i wielkość pomieszczeń, rodzaj i standard wyposażenia, umeblowanie (lub jego brak) – to wszystko to elementy, które należy dostosować do grupy docelowej. Kompletnie inaczej będzie zaaranżowane mieszkanie studenckie (które dodatkowo może być też wynajmowane na pokoje), a inaczej kwatera dla klientów podróżujących w sprawach biznesowych (tutaj najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z lokalną firmą, regularnie przyjmującą pracowników w delegacjach).

author

Podobne artykuły