Dlaczego trudno jest samodzielnie sprzedać mieszkanie?

dom na sprzedaż

Sprzedać mieszanie samodzielnie czy z pomocą agenta? Wiele osób twierdzi, że nie ma się co męczyć i wynajęcie pośrednika w obrocie nieruchomościami jest konieczne. Czy tak jest rzeczywiście? Jest to przesadzone twierdzenie, jednak zawiera w sobie trochę prawdy. Dużo łatwiej jest sprzedać lokal mieszkalny korzystając z usług profesjonalisty, który zajmuje się tym na co dzień. W tym artykule skupimy się nie na tym, co wniesie agent do procesu sprzedaży mieszkania, ale na tym, jakie zazwyczaj błędy popełniają osoby sprzedające samodzielnie.

1. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Wystawienie lokalu “z marszu”, w takim stanie, w jakim znajduje się obecnie, zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem. Często widać to w losach ogłoszeń mieszkań, które są jeszcze zamieszkane – nie ma wtedy możliwości porządnej aranżacji i zrobienia korzystnych zdjęć, przez co takie oferty w wielu przypadkach “wiszą” dopóki dotychczasowi mieszkańcy się nie wyprowadzą. Wtedy dopiero można je porządnie przygotować pod proces sprzedaży.

Jako osoba bez wprawy w handlu oraz nieobeznana z rynkiem nieruchomości możesz mieć problem z ocenieniem co należy i co warto zrobić w mieszkaniu. Chodzi o to, że duży remont nie zawsze będzie opłacalny (chociaż może być), że trzeba potrafić zidentyfikować najsłabsze punkty mieszkania i je zlikwidować (np. poprzez odpowiednią aranżację), w końcu – że niewielkie zmiany kosmetyczne, nazywane home stagingiem, potrafią podbić cenę mieszkania nawet o kilkanaście procent! Musisz mieć świadomość, że nie chodzi tu tylko o pieniądze – wyższa możliwa cena to też wyższe zainteresowanie lokalem, bo jest atrakcyjniejszy. Więc w przypadku mieszkania źle przygotowanego do sprzedaży, nie tylko zarobisz mniej, ale też jego sprzedaż będzie trwała dużo dłużej. Czyli przez miesiące albo i nawet dłużej, będziesz musiał poświęcać na to swój cenny czas.

Oprócz kwestii technicznych i wizualnych, ważne są aspekty formalne. Możesz nie wiedzieć, jakie rzeczy będą obniżać wartość mieszkania oraz jak się zabrać za ich naprawienie. Zniechęcony, machniesz na to ręką, i sprzedasz mieszkanie tanio, z wadą formalną. Podczas gdy jej usunięcie często nie jest wcale trudne, wymaga jedynie wiedzy.

2. Oszacowanie wartości mieszkania.

Trafna wycena jest jedną z podstaw skutecznej i szybkiej sprzedaży mieszkania. Bez niej nie będziesz w stanie ustalić adekwatnej ceny ofertowej. Osoby sprzedające nieruchomość na własną rękę często przeszacowują jej wartość. Optymistycznie zakładają, że jeśli jest za wysoka, to najwyżej spuszczą coś podczas negocjacji. Niestety przy źle ustawionej cenie zazwyczaj w ogóle do negocjacji nie dochodzi – klient zniechęca się już na etapie przeglądania ogłoszenia. Za wysoka cena sprawi, że się z nami nie skontaktuje. Podobnie może zadziałać cena zbyt niska, która nie tylko będzie przyczyną twojej straty (sprzedasz taniej niż byś mógł), ale też może wzbudzać podejrzenia u potencjalnych kupujących.

3. Obsługa procesu sprzedaży.

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. Wiąże się z dużym wydatkiem i często zobowiązaniem na 20-30 lat. Dlatego musisz się liczyć z tym, że potencjalni klienci będą chcieli się dowiedzieć jak najwięcej o mieszkaniu, zanim podejmą decyzję. Oznacza to, że trzeba poświęcać im czas – odpowiadać na maile, odbierać telefony, być na miejscu, gdy chcą obejrzeć lokum. Do tego dochodzi przesyłanie dodatkowych informacji, zdjęć, dokumentów. Wielu sprzedających na własną rękę lekceważy konieczność wykonywania tych obowiązków, przez co tracą kontak z potencjalnymi klientami.

4. Formalności przy sprzedaży mieszkania.

Trzeba sporo wiedzieć, aby formalnie dopiąć transakcję sprzedaży lokalu mieszkalnego tak, aby wszystko było w porządku. Pozwala to uniknąć opóźnień i ewentualnych trudności. Chodzi o kwestie formalne oraz podatkowe. Jeżeli nie masz w tym doświadczenia, może cię to przerosnąć lub przeoczysz coś, co ma kluczowe znaczenie. Doświadczony agent zadba o to, abyś nie musiał się tymi sprawami zajmować samodzielnie i dopilnuje, by wszystko zostało wykonane zgodnie z literą prawa.

author

Podobne artykuły