Jak wybrać odpowiednie mieszkanie? Poradnik najemcy

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, który szuka pierwszego lokum, profesjonalistą przeprowadzającym się do nowego miasta, czy parą planującą wspólne życie, wybór odpowiedniego miejsca do zamieszkania jest kluczowy. Właściwe mieszkanie to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa, komfortu i dobrobytu. Warto zatem zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Niniejszy artykuł ma na celu przeprowadzić cię przez proces wyboru mieszkania do wynajęcia, uwzględniając kluczowe czynniki, takie jak lokalizacja, koszty, wielkość i stan mieszkania, a także warunki umowy najmu. Zachęcamy do lektury!

Określ swoje potrzeby

Jeśli nie będziesz dokładnie wiedział, czego ci potrzeb, nie będziesz też w stanie podjąć sensownej decyzji. To szczególnie ważne z tego względu, że wszyscy jesteśmy skłonni do kierowania się emocjami. Emocje z kolei to zły doradca w kwestiach biznesowych, a także przy wyborze mieszkania. Zastanów się dobrze, jakiego metrażu potrzebujesz, ilu pomieszczeń i o jakich funkcjach. Pomyśl, czy są lokalizacje, które preferujesz i czy są takie, których wybór niekorzystnie wpłynie na jakość twojego życia (bo np. trudno z nich dostać się do twojej pracy lub na uczelnię). Nie myl realnych potrzeb z życzeniami! To zrozumiałe, że każdy z nas chciałby więcej, jednak jeśli nie dysponujesz nieograniczonym budżetem – określ, czego potrzebujesz, zanim zaczniesz szukać mieszkania.

Wybierz lokalizację

Lokalizacja mieszkania ma bardzo duże znaczenie. Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy, na zajęcia lub do szkoły – miejsce odległe i źle skomunikowane przełoży się na codzienne uciążliwości. Jednak czas dojazdu to nie wszystko. Zastanów się, czy dane dzielnice i osiedla odpowiadają twojemu gustowi oraz potrzebom. Czy tętni tam nocne życie? Jeśli tak, a ty lubisz spokój, może cię to irytować. I odwrotnie – jeśli nie, a ty chcesz sobie wieczorem wyjść do knajpy, będziesz musiał każdorazowo jechać w inny rejon miasta.

Ustal dokładne koszty najmu

Pierwszy krok to przeanalizowanie swojego budżetu i ustalenia, ile jesteś w stanie przeznaczyć na najem. Z taką informacją możesz szukać odpowiedniego lokum. Gdy już coś będziesz miał na oku, dowiedz się od oferenta, jakie dokładnie są koszty. Ile zapłacisz właścicielowi? Czy ta opłata obejmuje czynsz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej? Jeśli nie – to ile wynosi ten czynsz? Jakie opłaty ujęte są w czynszu? Jaki jest koszt ogrzewania? Najlepiej nie bazować na samych deklaracjach, ale poprosić o wgląd do wcześniejszych rozliczeń, w tym wgląd w rachunki.

Sprawdź stan mieszkania

Decydowanie się na najem na podstawie samego ogłoszenia, bez oglądania lokalu na żywo, to zły pomysł. W opisie mogą być pominięte istotne mankamenty, a na zdjęciach łatwo je ukryć. Dlatego, o ile to możliwe, umów się na prezentację, podczas której jak najdokładniej zapoznaj się ze stanem mieszkania. Chodzi tu nie tylko o twój przyszły komfort mieszkania, ale też ewentualną odpowiedzialność za wady i uszkodzenia, które są już obecne przed twoim wprowadzeniem.

Przeanalizuj warunki umowy najmu

Czy w takiej umowie nie ma dziwnych, wzbudzających twoje wątpliwości zapisów? Najlepiej ustal z wynajmującym zastosowanie umowy według wzoru dostępnego w internecie. Takie wzory umów dostępne są na stronach portali z ogłoszeniami nieruchomości.

Daj sobie czas na podjęcie decyzji

O ile twoja sytuacja lub sytuacja na rynku nie jest taka, że musisz się decydować natychmiast – daj sobie chwilę czasu. To może być nawet jeden dzień, w trakcie którego nabierzesz minimum dystansu do oferty i spojrzysz na nieruchomość z odpowiedniej perspektywy. Decyzję podejmuj na spokojnie. Na tym etapie zastanów się też, czy właściciel lokalu lub prezentujący go pośrednik wzbudza twoje zaufanie. Jeśli zauważyłeś jakieś oczywiste niepokojące sygnały, jak np. brak poszanowania prywatności lub brak kultury – przemyśl, czy nie ryzykujesz zbyt dużo, formalnie wiążąc się z takim landlordem.

author