Formalności po nabyciu nieruchomości

dokumenty po zakupie mieszkania

Za nieruchomość w polskim prawie uznawana jest działka, dom lub mieszkanie. Kupno każdego z nich wiąże się z osobnymi przepisami, a co za tym idzie, odmiennymi formalnościami, których trzeba dopełnić. Transakcja kupna-sprzedaży wiąże się z umową notarialną i dzięki temu jest prawnie wiążąca. Ponieważ tego typu porozumienia są najczęściej związane z dużymi pieniędzmi, warto ściśle przestrzegać formalnych regulacji. Co właściwie do nich należy? Sprawdźmy na przykładzie mieszkania.

Kupujemy i co dalej?

Formalności związane z zakupem mieszkania zależą od tego, czy kupujemy lokal na rynku pierwotnym, czy też z drugiej ręki. W przypadku nowych inwestycji najczęściej wiąże nas umowa deweloperska. Jej zasady dotyczą przede wszystkim ustanowienia aktu własności nowego lokalu. Jeśli wybieramy mieszkanie z drugiej ręki, najważniejsza jest umowa kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem.

Dodatkowo, zanim przystąpimy do jakichkolwiek formalności, w przypadku rynku wtórnego zawsze sprawdźmy najpierw status lokalu w księdze wieczystej. Jest to bardzo ważne dla kupca, ponieważ mieszkanie może być obciążone hipoteką lub mieć podzieloną własność. Obecnie dostęp do księgi wieczystej jest publiczny i jeśli właściciel nieruchomości nam to utrudnia, jest to wyraźny znak ostrzegawczy.

Abc bezpiecznej transakcji

Podpisując umowę deweloperską, mamy do czynienia z uproszczonymi formalnościami. Nowy lokal to pewność czystej hipoteki i standardu mieszkania zagwarantowanego przez wykonawcę. Jednak wysokie ceny nowych mieszkań skłaniają wielu do poszukiwań własnego lokum na rynku wtórnym. Jeśli jest tak i w naszym przypadku, koniecznie przejrzyjmy kilka dokumentów, które może nam dostarczyć tylko sprzedający.

Dla bezpieczeństwa całej transakcji, jak już wspomnieliśmy, należy zajrzeć do księgi wieczystej lokalu. Do tego niezbędny jest nam jej numer. Jeśli mieszkanie kiedykolwiek było zabezpieczeniem kredytu, powinniśmy o tym wiedzieć i otrzymać dokumenty świadczące o spłacie zobowiązań. Ważne jest też pismo dotyczące meldunków i braku zaległości w bieżących opłatach.

Nie oznacza to oczywiście, że prawdziwe bezpieczeństwo transakcji gwarantuje tylko zupełnie czysta hipoteka. Transakcje kupna-sprzedaży zadłużonych mieszkań są równie częste. Jako kupujący musimy jednak znać faktyczny stan prawny mieszkania, a charakter po transakcji musi regulować umowa notarialna.

Co oprócz umowy?

Formalności, jakich musimy dopełnić kupując mieszkanie, obejmują też źródło finansowania transakcji. Sprawa jest prosta, jeśli kupujemy nieruchomość za gotówkę. Taka sytuacja jest jednak coraz rzadsza. Najczęściej mieszkanie kupujemy na kredyt. W tym przypadku wszystkie potrzebne dokumenty pomaga nam przygotować bank. Myśląc o pożyczce na zakup lokalu mieszkalnego, warto też wziąć pod uwagę koszty notarialne związane z transakcją. Ponieważ mogą one wynosić nawet kilka tysięcy złotych, warto o tym pamiętać właśnie na etapie finansowania.

author

Podobne artykuły